Próg aktywności zawodowej, który wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę dotyczy rodzica samodzielnie wychowującego dziecko.
Jeżeli rodzic wychowuje dziecko wspólnie z inną osobą, próg aktywności zawodowej rodzica wynosi co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taki sam próg aktywności musi osiągnąć również osoba, z którą rodzic wspólnie wychowuje dziecko.
W przypadku, gdy osoba pobierająca świadczenie aktywni rodzice w pracy albo osoba, z którą wspólnie wychowuje dziecko, przestaje spełniać warunek aktywności zawodowej, ponieważ osiągnięty przez nią przychód z tytułu umowy zlecenia w danym miesiącu jest niższy niż 50% minimalnego wynagrodzenia za prace, świadczenie przysługuje do końca następnego miesiąca.
Z tej możliwości można skorzystać dwa razy w czasie przysługiwania świadczenia (czyli między pierwszym dniem miesiąca, w którym dziecko skończyło 12. miesiąc życia, a ostatnim dniem miesiąca, w którym dziecko skończy 35. miesiąc życia).
Po wykorzystaniu tej możliwości, kolejna zmiana w wysokości wynagrodzenia poniżej 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (a w przypadku rodzica samodzielnie wychowującego dziecko – poniżej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę) spowoduje utratę prawa do świadczenia aktywni rodzice w pracy.
W takiej sytuacji, jeżeli zostanie spełniony warunek aktywności zawodowej w kolejnych miesiącach – należy złożyć nowy wniosek.