Breadcrumb

Aktualności

ZUS rozpoczął wysyłkę kolejnych decyzji w sprawie wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Jak dotąd przyznano przeszło 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatników na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Dotychczasowy bilans wakacji składkowych

Od 1 listopada 2024 r. mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mogą składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne w jednym wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.

Według danych z 10 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy złożyli  ponad 1,6 mln wniosków o zwolnienie z opłacenia składek, w tym przeszło 1,3 mln w listopadzie za grudzień z terminem płatności do 20 stycznia. Za styczeń złożono 322,9 tys., a za luty - 17,2 tys.

Ponad 1,4 mln wnioskodawców (1,2 mln osób za grudzień i ponad 200 tys. za styczeń) już wie, że otrzymało ulgę. Łączna kwota podlegająca zwolnieniu przekroczyła już 1,8 mld zł.

Wysyłka decyzji odmownych

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tys. decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych. Dotyczy to zarówno odmów całkowitych, jak też częściowych. W tym drugim przypadku ZUS uspokaja, że niektóre odmowy częściowego zwolnienia z opłacenia składek mogą mieć źródło w algorytmie systemu. W praktyce chodzi tu o takie decyzje, które przyznają zwolnienie z opłacenia składek obowiązkowych (na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i wypadkowe), a jednocześnie odmawiają zwolnienia z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, mimo podlegania temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku i miesiącu go poprzedzającym.

- W takiej sytuacji, gdy wnioskodawcy zgłosili się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w terminie, otrzymają zwolnienie w pełnej wysokości. W ramach autokontroli ZUS uwzględni zwolnienie z opłacenia tej składki, a płatnik zostanie o tym poinformowany – mówi Wojciech Dąbrówka, rzecznik ZUS.

Decyzje na profilu PUE ZUS/eZUS

Decyzje odmowne (w całości i w części)  wnioskodawcy znajdą na swoim profilu w PUE ZUS/eZUS. Informację o tym, że na PUE ZUS/eZUS jest nowa korespondencja na ten temat ZUS wysyła dodatkowo na e-mail lub numer telefonu, który przedsiębiorca podał na swoim koncie PUE ZUS/eZUS.

Co w razie odmowy?

Jeśli przedsiębiorca zostanie częściowo zwolniony lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda w tej sprawie decyzję. Od decyzji można się odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS.

W razie wydania decyzji odmownej należne składki za grudzień płatnik powinien uregulować w standardowym terminie, czyli do 20. stycznia.